Noe i wielka woda Rdz. 6-9
- Mariola Szyszkiewicz
- 3 dni temu
- 3 minut(y) czytania
Biblijny opis tego, co ludzie robili przed potopem, brzmi następująco:"Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe" Rdz. 6:5 To raczej nic słodkiego, a im dalej tym gorzej. Z powodu rozprzestrzeniania się zła, Bóg postanawia całkowicie zniszczyć wszystkie żywe stworzenia na ziemi. A to już naprawdę nic słodkiego. Opowieść o potopie to jednak nie sama czarna rozpacz. Boski plan całkowitego zniszczenia zawiera pewne wyjątki. Na ziemi jest ktoś , kto podobnie jak wcześniej Henoch, - żyje w przyjaźni z Bogiem. To Noe, "człowiek prawy" który wyróżniał się nieskazitelnością wśród współczesnych sobie ludzi, więc Bóg postanawia oszczędzić go wraz z rodziną i nakazuje mu, aby zbudował Wielką Arkę, Większość współczesnych wizerunków arki Noego przedstawia średniej wielkości łódź ze zwierzętami stłoczonymi na pokłądzie. Noe nie buduje jednak łodzi, buduje arkę, czyli tłumacząc z hebrajskiego "aron - pudło lub skrzynię. To gigantyczna prostopadłościenna konstrukcja, w któej da się przetrwać sztorm.

Zgodnie z informacjami zawartymi w Biblii długość Arki to trzysta łokci, szerokość- pięćdziesiąt łokci, a wysokość - trzydzieści łokci. "Łokieć" to starożytna miara, którą pierwotnie, przed standaryzacją, określano jako odległość od łokcia do czubka palców ( podobnie było w przypadku miary o nazwie "stopa", odpowiadającej długości prawdziwej stopy) Wymiary arki to zatem mniej więcej sto trzydzieści trzy metry długości, dwadzieści dwa metry szerokości i trzynaście metrów wysokości. Arka ma trzy poziomy, więc jej "przestrzeń załądunkowa" jest naprawdę spora. Noe i jego rodzina potrzebują tej przestrzeni, ponieważ Bóg nakazuje, aby wprowadzili na arkę po siedem par zwierząt czystych i po jednej parze zwierząt nieczystych. Wkrótce arka zostaje zbudowana, a Noe, jego żona, trzej synowie ( Sem, Cham i Jafet) i ich żony, wchodzą na pokład. Wkrótce po tym, jak Noe i jego rodzina i zwierzęta wchodzą na pokłąd arki, zaczyna się burza. Padający deszcz nie jest jednak padającym kapuśniaczkiem. To potop, w którym Bóg otwiera " Źródła Wielkiej Otchłani" i "upusty nieba" Oznacza to zgubę dla porządku, który Bóg sam ustanowił na "początku", kiedy oddzielił "jedne wody od drugich", tworząc przestrzeń zwaną "niebem". Dowodem potęgi potopu jest to, że chociaż trwał on tylko "Czterdzieści dni i czterdzieści nocy" , wody nie cofają się, by odsłonić suchy ląd, przez ponad rok. W tym czasie możemy sobie wyobrazić, że Noe i jego rodzina zajmuja się zwiarzętami. ( nie martw się, spakowali karmę;)

Wody ustępują i ostatecznie arka osiada na górze Ararat, za którą dziś uznaje się szczyt na granicy wschodniej Turcji i Armenii. Po bezpiecznym wylądowaniu na suchym lądzie, Noe wysyła ptaki ( najpierw kruka, potem gołębicę) aby sprawdziły, czy jest on wystarczajaco duży, aby można było bezpiecznie opuścić arkę. Po kilku próbach gołębica wraca, niosąc w dziobie świeżo zerwany listek z drzewa oliwnego ( i odtąd wizerunek gołębia z liściem w dziobie staje się powszechnie rozpoznawalnym symbolem pokoju) Po trzeciej próbie, gołębica więcej się nie pojawia. Noe uznaje, ze można bezpiecznie opuścić arkę i zgodnie z nakazem Boga, on, jego żona i zwierzęta schodzą na ziemię. Noe oddaje Bogu cześć, składając ofiarę. Krótko po potopie Bóg ma dla Noego dobrą i złą wiadomość. DObra wiadomość brzmi: " Nie będę już złorzeczył ziemi ze względu na ludzi (...) Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłęm ( Rdz 8:21) A teraz zła wiadomość: (...) " bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości" Innymi,słowy, potop nie sprowadził do kondycji rodzaju ludzkiego . Jego usposobienie, złe już przed potopem, pozostało takie jak i po nim. SKoro wiec zło nadal istnieje, dlaczego Bóg zesłał potop? Cel potopu wydaje się mieć związek z Boską "dobrą nowiną". Zacznijmy od tego, że ziemia była "przeklęta" już przed potopem. Dlaczego?

Dlatego, że gdy Kain zabił swojego brata Abla, "ziemia wchłonęła jego krew", a po czasach Kaina przemocy było coraz wiecej krwi. Zsyłąjac potop, Bóg nie tylko osądza rodzaj ludzki za jego niecne uczynki, lecz także po prostu oczyszcza ziemię. Krótko mówiąc , Bóg jest tutaj kimś, w rodzaju wielkiego , kosmicznego ekologa, który naprawia skutki ludzkiego grzechu. Motywacje Boga wyjaśnia także przykazania , czyli nakaz ,który wydaje On Noemu po potopie. Mamy do czynienia więc z nowym początkiem i to nie tylko dla ziemi, ale także dla ludzi , którzy muszą zacząć traktować morderców bardziej surowo, niż Bóg potraktował Kaina.

W ostatecznym rozrachunku przykazanie to pojawia się zatem dlatego, że człowiek został stworzony na obraz Boga : Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz , na obraz Boży go stworzył", A zatem zabicie człowieka jest okradaniem świata z fragmentu Bożej obecności. Obietnica Boga, że nigdy więcej nei zniszczy ziemi, to tzw przymierze. Bóg zobowiązuje się ,że więcej nie zniszczy ziemi, i na znak swojej obietnicy umieszcza na ziemi Tęczę. Zobowiązanie ludzi ma natomiast poleać na tym, że nie będą dawali oni Bogu powodu do ponownego zniszczenia. (całkiem słusznie)

Comments